Ev Interneti Bağlatmadan Önce Sorulması Gereken 5 Soru

Ev İnterneti Bağlatmadan Önce Sorulması Gereken 5 Soru

Evinize internet bağlatmak istediğiniz zaman bir dizi sorunla karşı karşıya kalabilmeniz gayet olasıdır. Bunların başında internet servis sağlayıcıların altyapı problemleri gelebilir. Fakat Türk kullanıcıların genel problemlerini incelediğimiz zaman hız ve kota sorunu, yüksek fiyatlar, sinyal kalitesi gibi daha da önemli noktalarla karşılaşıyoruz. Burada ev interneti bağlatmadan önce ne gibi hususları araştırmanız gerektiğine dair kapsamlı bir rehber hazırladık.

İnternet kullanıcılarının en iyi deneyimi yaşayabilmeleri adına bir takım hususları iyi araştırmaları gerekiyor. Maalesef ki ülkemizde var olan internet ağı altyapısı çok uzun yıllardır aynı standartta hizmet veriyor. Herhangi bir yenileme ya da iyileştirme çalışmasının beklendiği boyutta yapılmadığı ise bilinen bir gerçek.

Bu durumda da ister istemez internet bağlantısının kopması ya da düşük hız sorunları kaçınılmaz bir hal alıyor. Evde internet kullanan herkesin hız sorunu yaşıyor olması genel bir altyapı probleminin getirisi olarak yorumlanabilir. Ek olarak kota sonrasında yaşanan hız düşüşlerinin de burada etken olduğunu savunabiliriz.

Evdeki İnternet Altyapısı Uygun Mu?

Fiber internet altyapısı ciddi anlamda dar bir alanı kapsıyor. Bağlatmak istediğiniz pek çok noktaya fiber altyapısı döşenmediği için maalesef ki bu mümkün olamayabiliyor. Hatta Türkiye’de halen daha ADSL ve VDSL bağlantının sağlanamadığı yerler bile var. Burada bariz bir biçimde altyapı çalışmalarının niteliksiz ve yetersiz yapıldığı sonucuyla karşılaşıyoruz.

Üstelik ev interneti fiyatları oldukça yüksek olmasına rağmen bu tip altyapı problemlerinin yaşanabiliyor olması ciddi bir handikap yaratabiliyor. Bunun için yeni nesil internet servis sağlayıcıları çok daha farklı çözümler geliştiriyor. Uydu aracılığıyla sinyal üzerinden internet bağlantısı sağlanabiliyor olması altyapı problemlerini büyük ölçekte sonlandırabiliyor.

Gerçek İnternet Hızı Ne Olacak?

İnternet kullanıcılarının önemsediği en önemli konunun hız olduğunu biliyoruz. Burada gerçek hız ile pakette bahsi geçen hız arasında da teknik anlamda farklılıklar yaşanabiliyor. Altyapı eksikliği ve niteliksizliği sebebiyle ev internet paketleri aranılan kaliteyi sunamıyor. Gerçek hıza örnek vermek gerekirse alınmış olan 32 Mbps hıza sahip olan bir paketi inceleyebiliriz.

Kullanıcının ödediği ücretle sınırsız olarak lanse edilen 32 Mbps hıza sahip bir bağlantıya sahip olması gerekmekte. Fakat internet servis sağlayıcılarının burada en büyük kozu ufak bir kelimeden ibarettir. Paketlerde 32 Mbps’ye kadar ibaresi yer almaktadır. Bu yüzden hakkınızı aramaya kalksanız bile gerçek hız olarak aldığınız 20 Mbps ile haklı olduğunuzu kanıtlayamıyorsunuz.

Çünkü zaten firmaların sözleşmelerinde de altyapı yeterliliğine bağlı olarak maksimum hızın 32 Mbps olacağından dem vuruluyor. Gerçek internet hızının pakette belirtilen hızdan daha düşük olması ise çeşitli kopma sorunlarıyla birleştiğinde ciddi bir probleme dönüşmüş oluyor.

Ev İnterneti Ne Kadar Sınırsız?

Sınırsız internet tanımı yıllardan beri Türkiye’de var olmasına rağmen halen daha teknik olarak bunun mümkün olamadığını söylemek zorundayız. Eskiden AKK olarak bilinen Adil Kullanım Kotası kaldırıldı haberleriyle hepimiz büyük bir mutluluğa erişmiştik. Fakat AKK yerine AKN tanımı kullanılmaya başlandı. Mantığı ise aynıydı ve Adil Kullanım Noktası olarak faturalarda yer edindi.

Buna göre ödediğiniz fatura bedeline ve seçtiğiniz pakete bağlı olarak sizin için belirlenmiş bir sınırsız kota bulunuyor. Sınırsız kota denmesinin sebebi ise ay boyunca internet kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Fakat bunu belirlenmiş kotayı aştıktan sonra çok daha düşük hızlarla sürdürebiliyorsunuz.

32 Mbps bir internet paketiyle 100 GB download yaptıktan sonra hızınız sağlayıcının belirlediği düzeyde düşürülüyor. Bu bazıları için 3 Mbps iken bazıları için 8 Mbps oluyor.

Daha düşük internet hızlarında doğal olarak adil kullanım noktasından sonra çok daha düşük bir hızla kullanımı sürdürüyorsunuz. Dolayısıyla bunun müşteri memnuniyeti yaratabilme ihtimalinin son derece zayıf olduğunu söylemek zorundayız. Son dönemlerde sınırsız internet paketleri çıkmış olsa da fiyat olarak normal internet faturalarının birkaç katı üstünde olan rakamlarla sunuluyor. Haliyle genel tüketiciye ulaşması son derece güçleşiyor.

Sınırsız interneti fiber olarak almak istediğiniz zaman bu tutar çok daha üst seviyelere tırmanabiliyor. Kaldı ki internet hızınızın fiber bağlantı kadar üst düzey olduğunu varsayarsak adil kullanım noktası ya da herhangi bir sınırlı kotayla bunu kullanmanın pek mantıklı olmayacağını düşünmek mümkün hale geliyor.

Taahhütsüz de Ev İnterneti Ekonomik Mi?

Taahhüt sorunu ise Türkiye’de internet sektörünün kanayan yaraları arasındadır. En uygun ev interneti konusunda bir araştırma yaptığınız zaman sürekli olarak karşınıza taahhütlü paketler çıkar. Burada teorik olarak firmaların uyguladığı genel mantık şu şekilde işliyor.

Mevcut paketin fiyatı 120 TL ise bunun içerisinde yer alan bazı hizmetlerden alınacak olan tutarlardan vazgeçiyor. Örneğin her faturalandırma için %50 oranında bir indirim uyguluyor. Faturanız 60 TL’ye düşüyor. Fakat bu indirimden faydalanabilmeniz için 24 ay aynı firmada kalma sözü veriyorsunuz. Bu durumda da 24 ay boyunca hiçbir şekilde internet bağlantınızı iptal edemiyor, farklı bir firmaya taşıyamıyor veya durduramıyorsunuz.

Eğer iptal etmek gibi bir girişimde bulunursanız o zamana kadar uygulanan tüm indirimlerin bedelleri, cayma bedeli ve benzeri tutarlarla yüklü miktarda bir faturalandırmayla karşılaşıyorsunuz. Haliyle insanların bu tutarı ödememek için memnun olmadıkları internet bağlantılarını kullanmaya devam ettiklerini söylemek mümkün olabiliyor.

İnsanların en ucuz ev interneti arayışları sebebiyle halen daha firmaların %80’inin taahhütlü internet paketleri sattığını görebiliyoruz. Yalnızca yeni nesil hizmet anlayışıyla sektöre giren firmalarda bunu görmemekteyiz. Taahhütsüz bir internet bağlantısına sahip olmanın en güzel yanı ise dilediğiniz zaman farklı bir servis sağlayıcısına geçebilmenizdir. Üstelik bunu yaparken ek bir ücret ödeyerek zarara uğramazsınız. Mesela Aydın’da eve internet bağlatmak isteyenler taahhüt sorunu yaşamadan, altyapı problemleriyle uğraşmadan bu yeni sistemden faydalanabilirler.

Gerçekte Ev İnternetine Ne Kadar Ödenecek?

Ev internetine ödenecek tutar sizin seçeceğiniz paketlere göre değişkenlik gösterebilir. Bunu belirleyen unsurlar arasında internet hızı en mühim etkendir. Haricinde ise paketin içeriğine göre değişebilecek bazı standartlar sayılabilir. Örneğin AKN var ise bunun kota sınırı, ekstra upload hızı gibi eklemelerle fiyatlar değişebiliyor.

Aydın’da internet fiyatları tüm Türkiye’de hizmet veren servis sağlayıcıları tarafından standart bir çizgide tutulmaktadır. Ancak Aydın’a özel olarak hizmet sağlayan kuruluşların çok daha uygun fiyata daha kaliteli bir hizmet sunabileceklerini vurgulayalım.

Bunun ilk sebebi altyapı sorunu gibi bir durumla karşılaşmayacak olmanızdır. Artık internet sağlayıcılarının radyo frekansı temeline dayanan, herhangi bir sinyal zayıflığı sorunu yaşatmayan ve her noktaya ulaştırılabilen bağlantılara yönelmeye başlayacağını hatırlatalım. Burada bir diğer önemli ayrıntı ise hiçbir taahhüdün söz konusu olmamasıdır. Yani yeni internet bağlantınızı bağlattıktan kısa bir süre sonra memnun kalmadınız ve geleneksel bir internet sağlayıcısına geçiş yapmak istiyorsunuz. Bu durumda kullandığınız gün kadar olan tutarı ödeyerek geçişinizi hiçbir ekstra ücretle karşılaşmadan yapabilirsiniz.

Kaliteli hizmetin çıkış noktalarından birisi olan limitsiz ve sınırsız internet anlayışının da bu aşamada gayet mümkün olabileceğini vurgulayalım. Burada doğrudan AKN olmadan, sınır ya da kota barındırmayan paketleri satın alabilirsiniz. 16 Mbps hıza sabit bir paketle 16 Mbps hızın keyfini doyasıya yaşamak mümkün olur. Üstelik kota sınırına takılmadan ve dilediğiniz her yerden bunu değerlendirebilirsiniz.