Hızlı Internet İçin 5 Püf Noktası

Hızlı internet bağlantısına sahip olmak hepimizin ortak isteğidir. Fakat bunun o kadar kolay olmadığını söylemeliyiz. Özellikle Türkiye standartlarında bu durumdan muzdarip çok fazla insan var. Genel anlamda sebeplerini incelediğimizde ise altyapı sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Güncel firmaların sektöre girmesine rağmen halen daha stabil ve yıllardır aynı tekele sahip firmaların tarifeleri tercih ediliyor. Alternatif internet sağlayıcıları ise bu durumu değiştirmek için ciddi bir efor sarf ediyor.

İnternet bağlantısının hızını arttırmak sadece altyapı ile de sınırlı değil. Aynı zamanda ev ortamında uygun lokasyonun bulunması, kablo sağlığı veya kablosuz modemin kalitesi gibi durumlar önem taşıyor. Veya tüm bunların dışında radyo frekansı sistemi olarak bilinen metro internet altyapısına sahip internet servis sağlayıcılarını tercih etmeniz gerekiyor. Bu sayede altyapı kalitesi, kabloların durumu, modem gibi sıkıntılarla uğraşmadan yüksek hızlı internet hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.

1. Internet Altyapısı

Türkiye’nin altyapı ağına baktığımız zaman tekele dönüşmüş bir duruma rastlıyoruz. Özellikle internet servis sağlayıcılarının da çok büyük bir çoğunluğu aynı altyapı üzerinden hizmet sağlıyor. Yetersiz altyapı, kablosuz internet hızının düşük olmasının en önemli sebepleri arasında bu yer alıyor. Yıllardır yenilenmeyen ve geliştirilmeyen altyapılar, dönenmiş olan kabloların bakımı veya yenilenmesinin yapılmaması ciddi bağlantı sorunları yaşatıyor. Hızlı internete sahip olmak isteyenlerin bu sorunlardan arınarak gerçek kablosuz internet ile tanışması ilk altın kurallardan birisidir.

2. Kablosuz Bağlantı İçin Kaliteli Bir Router

Eğer yıllar önce size ücretsiz olarak tahsis edilen modemi kullanıyorsanız kablosuz bağlantı kaliteniz bu yüzden düşük olabilir. Mevcut internet sağlayıcınız size wireless modem sunsa dahi çok daha kaliteli router markaları ve modelleri mevcuttur. Bağlantınızı hem daha stabil hale getirmek hem de yüksek hızlı kablosuz internet kullanmak için bunu önemseyebilirsiniz. Dilerseniz hiçbirisine gerek kalmadan bulunduğunuz bölgede yer alan radyo frekans altyapısı ile tüm cihazlarınızdan aynı anda internet bağlantınızı %99 verimlilik garantisiyle kullanabilirsiniz.

3. Sinyal Verimliliği

Alıp ödemiş olduğunuz internet paketinizin hangi hızı sağladığından ziyade sinyal gücünün önemi çok büyüktür. Birçok kullanıcı 24 mbps hıza sahip internet paketine sahip olmasına rağmen 10 mbps ile yetinmek zorunda kalıyor. Oysa sinyal gücü yüksek olan ve radyo frekansıyla her noktaya eşit şekilde ulaşması mümkün olan kablosuz internet servisleri sayesinde 24 mbps hızı her cihazınızda ve her zaman görebilirsiniz.

4. Konum

İnternet hizmeti aldığınız konumun altyapısı her zaman sorun yaratabilir. En merkezi noktalarda bile bu altyapı sorunu henüz aşılabilmiş değil. Bu durumda da konumunuz ne olursa olsun internet sağlayıcınızı iyi seçmelisiniz. Size altyapı olmadığı için internet bağlamayan firmalarla kıyasladığınız zaman radyo frekans ağıyla bağlantı sağlayabilen internet sağlayıcıları olduğunu fark edebileceksiniz. Hem yüksek hızlarda hem kotasız internet kullanmanın tadına taahhütsüz olarak varabilirsiniz.

5. Sürekli Hızlı İnternet İçin Ping Değeri Düşük Olmalı

Maalesef ki mevcut internet altyapıları belirli bölgelerde yer alan ana merkezlerden kablolar aracılığıyla bağlantıyı taşımaktadır. Hızlı bir internet kullanmak için ping değerinizin yani aradaki mesafenin düşük olması çok önemli. Bu durum aslında konumunuz ile doğrudan alakalıdır. Fakat yeni nesil internet firmalarının çok sayıda noktadan frekans sağladığını ve her an her yerden internete girmeyi mümkün hale getirdiğini söyleyebiliriz. Radyo frekanslarıyla sunulan internet bağlantısının bu aşamada her zaman üst düzey değerden size ulaştığından emin olabilirsiniz.